19-25 Nisan Haftası

Dini bayramlarımızın tarihi takvime bağlı olarak değişir, kandil günleri değişir ama nedense şu “Kutlu Doğum Haftası” tarihi değişmez. Elbette vardır bir hikmeti. Ulemalardan daha iyi bilecek değiliz ya. Demek ki dini takvimlerde istenirse zamanın takvimine uyabiliyormuş, bence hiçbir zararı yok.

Gelelim “Kutlu Doğum Haftası” hava durumuna.

Efendim biz kutlama yapacağız diye yerinde duramayıp patlayan bu yanardağın dumanları gündemi kaplamış durumda. Neymiş dışarı çıkmayın, nefes almayın asit yağmuru vs vs neler neler. İnsanın havadan tozdan haberinin olmaması tozun hangi koşullarda ve yoğunluklarda sağlık koşullarına zarar verdiğini bilmemesi ayıp değil elbette. Ama hem meteorolog olacaksın hem de toz bize gelecek aman dışarı çıkmayın etmeyin diye ahkam keseceksin işte bu en azından ayıp, toplumla alay etmekten başka hiçbir şey değil. Tamam yanardağdan toz çıkmakta etrafa yayılmakta ve en yakın kara parçası olan İngiltere Birleşik Krallığının İskoçyasına dahi ulaşabilmiş değil. Diyelim ki İskoçyanın İzlandaya en yakın bölgesindesiniz ve havaya bakıyorsunuz. İnanın orada dahi hava eğer güneşli ise pırıl pırıl. E nerede bizim dumanlar küller. Vallahi onu yetkililere sormak lazım onlar biliyorlar. Benim uydum başka söyler onlar başka söyler ben ne yapayım.

Peki hocam ya uçaklar derseniz o başka mesele.

Şimdi bu tozlar Sahradan kalkanlar gibi değil. Sahra tozları kil minerali eninde sonunda bakterilere yem olacak kadar yumuşak ama volkanik küller öyle değil. Onlar çok yeni oluşumlar yerin dibinde kül olmadığına göre bunlar lavların kayalarla teması sonucunda oluşan ve içlerinde camımsı veya çok sert mineralleri de içeren çok taze kütleler. Ve de unutmayın ki yerden büyük bir ivme veya itiş gücü ile fışkırmakta. Yani kolaylıkla üst atmosfere kadar ulaşabilecek hem ivmeye hem de sıcaklığa sahipler. Bu seviyeler ise jet uçaklarının uçtuğu seviyeler. Sizin bizim ve de elbette uçaklarının güvenliği için bu seviyedeki dağılımlara göre uçuşlar iptal ediliyor hepsi bu kadar tek kelime ile güvenlik.
Yoksa toplumda yaratılan etrafı kül duman basacak beklentisi gibi bir olgu yok olacağı da yok. Ha yanardağ hiç görülmedik şekilde patlar açılır saçılır belki o zaman olabilir ama bunu da daha insanlık tarihi yazmadı ama olmaz veya olamaz da değil elbette, milyarda bir ihtimal belki ama olur olur.

Şimdi gelelim 23 Nisan haftası havalarına.

Efendim bugün batı bölgelerimiz yeniden Sahranın ılıman kollarında kalmaya başlayacak.Tüm yurtta hava sıcaklıkları hissedilir şekilde artacak. Ancak akşam geç saatlerde batıda oluşan bir alçak basınç merkezine bağlı olarak serince bir hava kütlesi yine batıda bulutların yoğunluğunu arttıracak. Salı günü rüzgar önce batılı daha sonrada kuzeyli olacak ve yağışla birlikte sıcaklıklar azalacak. 21 Nisan Çarşamba günü yurdun batı yarısı yağışlı doğu yarısı ile günlük güneşlik ama bol tozlu bir hava yaşayacak. Zamanla yağmurlu hava tümyurda yayılacak. 22 Nisan günü zamanla hava batıda açacak ama iç ve doğu bol yağış alacak. Beni dinleyip tarlasını nadasa bırakmayanlar için güzel havadisler. Konya Karaman gibi yerlerde sadece rahmet bekleyen tarlalara gün doğdu, bu yağmurlar ile bol bereketli bol gelirli bir yılı karşılamış olacaksınız. Tarlasını nadasa bırakanlar ise boşa harcanan bir yılda ve bu ekonomik şartlarda tarlanı nadasa bırak diyenlerin peşine düşsün hesap sorsunlar derim. Hemen söyleyeyim bunların tamamı artık “bereket, rahmet” dolu yağışlar. Çıkın dolaşın ıslanın için toplayın çiçeklerinize dökün yanardağ laflarına sakın aldırmayın ve bu bereketten istifade edin. Ha yanardağcılara, onların laflarına kanarsanız tabiat yine de affedici daha ileride nasılsa daha bol bol getirecek rahmetini bereketini.

23 Nisan günü hava sıcaklıkları malesef yine gençlerimizi üşütecek seviyelerde olacak. Adana hariç büyük merkezlerimizde yağış beklemiyoruz Adana da da zaten sağnak olur belki tören zamanı da kesilir ama yurdun batısında havalar açık ama serin orta ve kuzeyinde ise yağış ihtimali fazla olan bir gün olacak.

24 Nisan ise tam bahar havası. Çıkın dolaşın kuruyun hem rüzgarlar da güneyden yanardağdan eser olmayan bol bol da tozlu bir hava bekliyor hepimizi. Pazar günü de aynen böyle belki biraz daha faza bulutlu ama yine de enfes bir hafta sonu.

İşte hava cephesindeki durum da böyle. Felaket senaryolarına yer yok, toplumu germeye hiç gerek yok. Demek havadan anlamak için meteorolog olmaya da gerek yokmuş.

Saygılarımla

Cemal Saydam

İlgilenen olursa meşhurr yanardağın dumanının görüntülerine aşağıdaki linklerden ulaşabilir

http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/gallery/?2010107-0417/Iceland.A2010107.1320.1km.jpg

veya

http://mrrs.eo.esa.int/mrrs/images/2010/04/17/MER_FR__0PNPDE20100417_120925_000002562088_00367_42505_6571.N1_4BC9A901_image_0260.jpg

Category(s): Haberler