Bayram ve Referandum Havası

Önümüzdeki hafta her açıdan hareketli. Önce bir iki gün iş dünyası, daha sonra Bayram havası sonradan da referandum havası derken hayatımızın bir haftası daha geçecek. Önemli olan günleri doyasıya yaşayabilmek, oymuş buymuş  diye birbirimizin gözünü oymanın bence pek alemi yok ama gel de bunu anlat anatabilirsen.

Gelelim hava cephesine. Orada da durum bocalama  devrinde. Güneş enerjisindeki azalma ile birlikte kuzeybatıdan yurda girmek isteyen serin hava  güney sınırlarını her geçen gün biraz daha derinleştirme çabasında.  En serin bölgemiz Trakya ve Marmara’nın kzey kıyı kesimleri ve İstanbul. Bu pazar günü ve yarın hafif çişenti bölgede hakim olacak ve sıcaklıkları da en fazla 25 derecede tutacak ama rüzgar ile daha serin hissedeceksiniz. Bayramda da bu bölgede durum aynen devam en fazla 25 geceler ise 22-23 derecelerde. Poyraz esecekte esecek tüm bayramda da esecek hatta dahada sertleşecek ve sizin daha kalın giyinmenize neden olacak.  Bayram sonu Referanduma doğru bu sefer yine hafif çişenti her yeri kaplayacak ve hava gece gündüz 22 derecelerde sabit kalacak. Sıcaklık ideal ama yazdan sonra üşüyebilirsiniz dikkat edin.

Egenin tamamı 25-27 derecelerde enfes bir hafta geçirecek, günüz deniz gece rahat uykular sizleri bekliyor en sonunda ama unutmayın orta ve güney Ege’de neredeyse bir yaz rahat uyuyamadılar.

Güney için birşey dememe gerek yok, oralarda yaz devam ediyor olacak.

Güneydoğu Anadolu ise hamam, 40 dereceler ve batılı rüzgarlar ve hatta bayrama kadar da lodos ve nem. Aman dikkat edin ramazan sonunda bu nem ve sıcak tüm dengeleri değiştirecek boyutta. Bayramda nem yine yok olacak, rahatlayacaksınız ama Bayrama kadar şu önümüzdeki birkaç gün hamam tabiri kelimenin tam anlamı ile nemi ile birlikte sizlerle.

Göller bölgesi yarın akşam yağış almaya namzet, İç Anadolu’da belki yarın akşam veya Arefe günü sabahı az da olsa bulutlanabilir yağabilir ama geçici hep bunlar.

Karadeniz, Karadeniz işte. Yağışlı, serince ve de dahada serinlemeye namzet. Bulutlarda yaşamın bir parçası. Bayramda da hava nemli, serince ve yağışlıca.

Güzel bir hafta geçirmenizi dilerim.

Bayramın ve Referandumun, hayırlara vesile olmasını dilerim.

Yakın geçmişte bu laf çok kullanılırdı ama şu içindeki hayır bu sefer “Hayır” anlamına gelir diye unutuluverdi.

Siyeset işte insanı nasıl fırıl fırıl döndürüyor.

Cemal Saydam

Category(s): Haberler