2010-1011 Eğitim Yılı Başlarken

Siz ne derseniz deyin ben ülkemin geleceğinden umutluyum, nedeni de yarın harekete geçecek olan “Eğitim Ordumuz”. Elbette daha iyi yetişenler veya daha şanslı olmayan büyükçede bir çoğunluk var ama bakın etrafınıza, gençlere daha şimdiden bizim hayal dahi edemediğimiz teknolojiyi günlük hayatlarının doğal parçası sayanlara. Bilgisayarlara hele benim gibi “punch card” devrinden başlayanların geldiği seviyelere. Zamanında NASA ziyaretimde bana 1 GB hafız göstermişlerdi de hayal edememiştim vay bee 1000 MB demiştim. Benim laptopumun sadece iki tane HD disketi vardı, diğerlerinde sadece normali vardı diye hava atardık. Slide rule hatırlayın, log normal grafik kağıtlarını hatırlayın ve şimdiye bir bakın, ve geleceğe. Hani şu bizi almaya nazlanan AB halen yaşlı nüfusun problemleri ile uğraşırken bizim derdimiz genç nufusun problemi, tamamen ters.  Koçun ve Sabanıcın çalıştırdığı kişi sayısı ancak 100.000 e ulaşıyor ama biz her sene çok ama çok parlak yetişmiş o kadar genci ekonomiye katabiliyoruz. İşte bunlar bizim hazinemiz AB nin korkulu rüyası, bizim bir mahalle veya şehir nufusuna sahip Rumların veya Yunanların değil Alamanların Fransızın korkulu rüyası. Hele birde yakında bulutları da egemenliğimiz altına alalım, onları da inek sağar gibi sağalım, Doğu Anadoluya istediğimiz kadar kar depolayalım görün sonra nasıl oluyoruz.

Neyse burası da hava toz beklenti sayfası daldık gittik yine. Uzun bir zamandan beri bizi güneyden sırtlanan Basra ve biraz batıdan bu işe destek veren Sahranın sıcak havası bugün(Pazar) ve yarın bizi yine ısıtacak. Salı gecesi ise kuzeyden gizlice sarkma fırsatı yakalyan serince bir hava Karadeniz Marmara Ege istikametinde poyrazı ile gelecek ve sıcaklıkları 5-6 derece aşağılara yani normallerine çekecek. Hafta ortasından itibaren de yağışlar bekliyoruz ama bunlar çisenti misali yağışlar etkili bir sisteme bağlı yağış değil. Gelecek hafta ortasından itibaren başlayacak olan serinleme ay sonuna kadar az da olsa devam edecek ama asıl serin ve yağışlı hava ay sonunda beklenmekte. Ekim başı ile birlikte bakmışınız ki Uludağın tepesine de yılın ilk karı düşmüş, belli mi olur.

Neyse efendim başarılı bir eğitim yılı dilerim herbirimize ve vatanımıza. Havalar bu hafta sıcak başlayacak ama giderek normallere dönecek. Gelecek haftadan sonra ise uzun vadeli tahminler havaların mevsim normallerinden de epeyce aşağılara doğru düşeceği şeklinde gelişmekte.

“Havadan Tozdan” kitabımızın da son hallerine yaklaştık. “Heyamola” yayınları arasında yer alacak, umarım beğeneceksiniz.

Category(s): Haberler