1000 yılın soğukları hikayesi

Son günlerde bu haber gündemde. 6 Ekim Çarşamba günü de bununla ilgili olarak FOX TV benle bir söyleşi teklifi yaptı. Ben de söyleşimde bu öngörüyü destekleyecek yani akıntı sisteminin değiştiğini gösteren bir bilimsel veri olmadığını, toplumun böyle haberler ile gerilmemesi gerektiğini söyledim. Meteoroloji biliminin mevsimsel öngörülerde bulunmasının hata olduğunu ama bu hafta sonu İstanbul ve Batı Karadeniz’e gelen fırtına yağış ve serin havadan haberdar edilmesini söyledim. Uzun vadede modeller yerine elma ile ayva ile tahminler yapmanın belkide daha gerçekçi olduğunu çünkü bunların arkasında atalarımızdan gelen uzun süreli deneyimler olduğunu da söyledim yani özetle 1000 sene masalına pek rağbet edilmemesini söyledim. Akşam haberlerde ise tam bir makaslama rezaletini gördüm. Geliyor, uyarıyorum demişim.

Ayıptır yazıktır, insan 30-40 saniyelik bir asparagas haber için bir öğretim üyesini böyle kullanmamalı. Bundan böyle TV söyleşileri devrim kapanmıştır. Canlı yayın isteyen cebine de oldukça yüklü telif ücretimizi koyar gelir kapımızı çalar biz de 30 küsür senenin bilgi birikimi ve de birkaç dakikalık söyleşi yaparız.

Siz yine de bu 1000 sene işine aldırmayın ama bu hafta sonunda İstanbul ve Batı Karadeniz’de beklenen aşırı yağış ve fırtınaya dikkat edin derim.

Category(s): Haberler