Bol bol yağış

Ay sonuna kadar batıda mevsim normallerinde, orta kesimlerde birkaç derece daha üzerinde doğuda ise mevsim normallerinde 4-5 derece daha yüksek sıcaklıklarda hava beklenmekte. Güney zaten ılıman ve de öyle devam edecek gibi. Yağış cephesi ise çok ama çok güzel. Her yerde bol bol yağış olacak. 19-21 Ekim aralığında ise çok aşırı yağışlar beklenmekte özellikle Ege ve Batı Akdeniz’de. Neyseki toprak çok kuru ve bu yağışları bekliyor ama yine de ani etkili yağışlara karşı tedbirli olmakta yarar var, kovadan veya bidondan boşalırcasına yağma potansiyeli var. Nadasçılara kötü haber elbette verimli bir dönemi daha kaçıracaklar, aman tarlanız varsa ekin o eski safsatalara sakın ola ki inanmayın derim. Tabiki anız yakarak tarlasını katledenler için söylenecek lafım yok, katletmenin cezası en az bir sene beklemek.

Toz cephesi ise yine bereketli. Bu hafta da gelecek sistemlerle de bol bol toz da alacağız. Tarlaya suya balığa palamuta iyi haber ama sağlık sorunları olanlar için yine dertli bir döneme giriyoruz. Astım krizleri, allerji, migren herbiri var. Hani ağaçla çiçek açıyor ya onlardan gelen polenler sizde allerji yapıyor. Canım vardır dünyanın bir yerinde açan ağaçlar işte onlardan bahsediyorum elbette. Başka bahane kalmayınca bu mevsimdeki allerjik durumlara diyecek başka bir neden kalmayınca…

Hemen ilaca başvurmayın hemen antibiyotik ise hiç almayın ama hemen mandalina kürüne girin, ilaca para vereceğinize şimdi bu mevsimde mandalinaya para yatırın… derim..

Cemal Saydam

Category(s): Haberler