Bir on yılı kapatırken

Seneler geçtikçe yaş hanelerindeki rakamlar elliyi aşıp atmışa dayanınca insan giderek ileri yaşlardaki insanların neler hissetliklerini daha iyi anlayabiliyor. Yaşlanıyoruz demiyorum ama  yaşlıların neler  neler hissedebildiklerini daha iyi anlar hale geliyoruz. Neyse önemli olan sağlıklı yaşamak ve yaşarken de topluma bir şeyler katabilmek. “Havadan Tozdan” kitabımla bunu gerçekleştirdiğime de inanıyorum. Bir önemli nokta daha var elbette. Mesela bir şekilde Dışişleri Bakanının da bu kitabı mutlak okumasını sağlamak, umarım bir şekilde eline geçer ve geleceğe yön verecek olan konuları bir an önce bizlerin gerçekleştirmesi için gerekli önlemleri alır. Öyle ya kutsal kitabımızda bile yağmurun bereketinden, bulutlardan, aşılayıcı rüzgarlardan, bir damla sudan yaratılıştan bahsedilirken sürekli olarak her ayetin sonunda “Akleden kavimler için bunda ders çoktur” lafı defalarca geçmekte. Umarım o akleden kavim, Türkler olur. Ben bana düşen vazifeyi yerine getirdim. Kutsal kitabımızda bahsedilen bir konuya 1400 yıl sonra ve de tarihte ilk kez “bilimsel” bir açıklama getirdim.  Gerisi artık başkalarına ait.

Gelelim yılın son günlerine. Lodos lodos ve de lodos. Avrupa kutuplardan kopan buz gibi hava ile boğuşurken doğal gaz faturaları kabarırken biz bu sistemi güneyden lodosu ve beraberinde tozu ile besleyen hava akımlarının etkisindeyiz. Yazı da kışı da cennet bir vatandayız inanın. Kıymetini bilene elbette.

27-28 Aralık günlerinde Trakya haricinde tüm yurtta lodos etkili. Soğuk hava yavaş yavaş Trakya Marmara hattında etkili olmaya namzet. 28 Akşamı ve 29 Aralık Çarşamba ilk saatlerde soğuk ve de yağışlı hava Trakya Marmara ve Batı Karadeniz bölgesinde etkili olacak. Perşembe ve Cuma günlerinde soğuk ve de yağışlı hava yurdun kuzey kesimlerinde etkili. Yükseklerde kar daha alçak serlerde sulu kar beklenmekte. Sıcaklıklarda elbette hissedilir şekilde azalacak. Yeni yıla da İzmir Erzurum hattı kuzeyinde soğuk güneyinde ılıman şekilde başlayacağız. Yağışlar yeni yılla birlikte etkisini kaybedecek ve sadece Doğu Anadolu’nun doğusunda yağış görülecek. Sonrası yine Sahranın ılıman kolları arasında geçmesi beklenen bir hafta daha ama artık yurt genelinde bu hafta görülen sıcaklıklar olmayacak. Her yer mevsim normallerine dönmüş olacak, yani doğal gaz faturaları ister istemez biraz artacak.  Bir sonraki soğuk hava dalgası 8-9 Ocak 2011 günlerinde.

Umarım yeni yıl hepimize sağlık ve mutluluk getiren bir yıl olur. Bazılarının bu yıla girerken Atamızın bir sözünü hatırlamasında yarar var. 

Söz konusu vatan ise, gerisi teferruattır.

Category(s): Haberler