15-16 Hafta sonu ve ötesi(ötesi sisten pek görünmüyor olsa da)

Son zamanlarda bir 20 Ocak sonrası kötü hava kar yağış beklentisi fırtınası var. Kar bekleyenler bu tarihten sonra bol yağış olacağını söyleseler de beklentiler içerisinde pekte öyle bir durum yok. Her şey mevsim normallerinde. İyi de o zaman kar nerede diyeceksiniz değil mi? Eh olması gereken yerlerde. Hem ne yapacaksınız soğuğu Allah aşkına. Boşa doğal gaza ve dolayısı ile Rusya’ya İran’a gaz parası ödemek mi isteriz, bırakın az gelirlinin cebinde kalsın parası. Kar ne mi olacak? Şubat ortasından sonra asıl kar depolanması başlayacak, kay yağması başka iş depolanması başka iş. Yağmasa da ben yağdırırım merak etmeyin. Güncel tabiri ile. Yağ dersem , yağar.

Neyse gelelim bu hafta sonuna ve önümüzdeki haftaya. Hava cephesi biraz karışık ama aslında pek te karışık değil. Haftaya bir yüksek basınç oturacak Akdeniz havzasına ve gel de sök sökebilirsen hesabı yerleşip kalacak orada. Eh o da seviyor belli ara sıra deniz banyosu yapmayı, Akdeniz’de gezinmeyi. Etrafta onu oradan buradan yüklenerek delmeye, yerinden oynatmaya çalışacak alçak basınçlar olacak ama pek te başarılı olamayacaklar gibi. İşte bu genel çerçevede hafta sonu özellikle Pazar günü bizi kuzeyden sarkarak alçaklarda sulu kar yüksek yerlerde de az da olsa kar yağışı şeklinde etkileyecek olan bir soğuk hava dalgası beklenmekte. Bu soğuk ve de hafifte yağış bırakacak olan akım haftanın ilk iki günü etkili olacak. Sonra hafta içinde o bahsettiğim yüksek basınç bizi etkisi altına alacak. Sis olmayan yerler iyi ama sisten etkilenecek olan alçak basenlerde durum pek te iç açıcı olmamaya namzet. Yüksek yerlerde günlük güneşlik bir gün olurken alçak basenlerdeki sis, “terslenme” (Inversion) dediğimiz olaya neden olabilecek ve bu da kirin pisin ve de sisin her geçen gün daha da yoğun şekilde birikimine neden olacak. Bu durumun maalesef şimdilik neredeyse Ocak sonuna kadar da devam etmesi beklenmekte.  Yani ben öyle etkili kardı yağıştı falan beklemiyorum. Tam da aksine etkili sis pis ve de havada karada ulaşımda aksamalar sağlık sorunlarında sisten kirden pisten dolayı depreşmeler bekliyorum.

Pek te iç açıcı oldu bu haftaki yazımız ama ben ne yapayım ki. En iyisi “Havadan Tozdan” kitabımı almanız ve evin sıcacık köşesinde doğayı daha iyi anlama yolunda sayfaları devirmeniz. Okumuşsanız da belli yerleri yine okumanız. Mesela Şubat ortasında” cemre” düşecek, o kısmı bir daha gözden geçirin bakalım bu sefer düşen cemreyi fark edebilecekmisiniz . Bu sefer ona başka gözle bakacaksınız eminim.

Saygılarımla, Cemal Saydam

Category(s): Haberler