26-27 Mart Hafta Sonu

Artık iyi haberlerin dönemi başlıyor. Bereketli yağışlar güzel havalar bundan sonraki dönemde gündemde olacak. İşte bunlardan belkide ilki. Bu hafta sonu için sizleri misler gibi bir hava beklemekte. Şehirlerden kaçmak için ideal bir hafta sonu, hem henüz balık avı yasağı da başlamamışken mesela Amasra’da bir hafta sonu. 14-16 18 derecelerde hava sıcaklıkları, hafiften esen lodos ama bu sadece yönü itibarı ile lodos yoksa öyle toz dolu lodoslardan değil.Pırıl pırıl bir güneş, dahası can sağlığı.
 
Bugün de dünya meteoroloji günü. Hayırlı olsun diyelim. Ama en azından bugün sizlere bir iki meteoroloji adresi vereyim bir bakın lütfen. Farkı fark edebilecek misiniz.  Önce bu işin bizim gibi bilimsel yönünde uzman bir yer;
sayfa salt meteoroloji ile ilgili, ne ararsanız var ama hepsi meteoroloji ile ilgili
burası da bir başka yer, yine meteoroloji ile ne ararsanız var; iklimsel veriler geçmişe ait veriler her şey var ve anında bir tık uzağınızda; mesela doğduğunuzda hava nasıldı diye merak ederseniz şurayı tıklayın ve dünyadaki ilk solumanızdaki hava koşullarını öğrenin;veya 18 Mart 1918 de Çanakkale boğazındaki hava koşullarını. Yüksek basınç varmış demek ki sabah saatlerinde sis olma ihtimali çok yüksekmiş ama gün içinde de pırıl pırıl bir gün… ve şehitlerimiz.Tarih 1880’e kadar gidiyor ve bir tık uzaklığında her şey elinizin altında. Nedeni de çok basit. Topluma hizmet batıdaki bürokrasi anlayışının temeli de ondan. Hem bu yer ayrıca, doktora talebemiz aracılığı ile Sahra tozunun bulut içindeki davranışını inceleyecek yer.
 
Veya bir başka adres. Tüm ülkenin meteorolojik verilerini gayri ticari anlamda kullanabilmek amacı ile kurulmuş bir bilgi bankası. Ne rica ne minnet ne para ne pul, sadece nereye bakacağınızı işaretleyip bir tıklamak yeterli. Tüm veriler Excel’ ile işlenebilecek formatta ve bir tık uzaklıkta…
 
 
Ben akla hayale gelecek her türlü meteorolojik veriye (sivil, askeri, tüm dünya) ulaşmak istiyorum diyenlere
 
Hocam Hafta sonu Niğde Aladağlar Milli Parkına zirve yapmak için gideceğiz hava nasıl olacak diyenlere;
Not : Pazar öğleden sonra tepeye kar yağmaya başlayacak eğer tırmanacaksanız  dönüşe erken başlamak lazım.
 
Tüm bu sitelere bakın sonradan da bizim milli sitemizi ziyaret edin, “yorumsuz” demekten başka ne yapılabilir ki? Halbuki “Havadan Tozdan” kitabımı okumak zahmetine katlansalar..O akleden kavim bizler olabilsek…..
Saygılarımla,
Cemal Saydam
Category(s): Haberler