ELMA HASADI İÇİN GÜNCELLEME

Benim küçücük bahçemde de iki adet elma ağacım var. Biri bu sene suskun ama diğerinde 5 adet elma oldu. Hepsi de aynı dalda. Eğilip kırılmasın diye destekledim ama artık büyüdüler, herkes gibi benim de bu hafta onları hasat etmem gerek. benim için hava durumunun önemi yok topu topu 4 adet toplayacağım zaten, biri daha önce yere düşmüştü ama üreticilerimiz için durum farklı elbette. Binlerce ton ürün, dile kolay da toplamaya taşımaya vurdunuz mu yağışsız hava beklentileri bir anda önem kazanıyor.
Bu haftanın yağışsız geçeceğini bekliyorduk öyle de oldu. Kuzeyli rüzgarların da etkisi ile bence ideal bir hasat dönemi ve bu durum hafta sonuna kadar da devam edecek. 6 ekim perşembe gününe kadar poyrazın etkisi devam edecek ve hava gündüzleri neredeyse terletecek kadar sıcak olacak. Perşembeden sonra ise bu sefer lodos esmeye başlayacak ve hava sıcaklıkları daha da bunaltıcı olacak. 8 Ekim Cumartesi günü iç kesimlerde bulutlanma artacak olsa da yağış pek beklenmiyor, hasada son sürat devam edebilirsiniz. 9 Ekim pazar günü lodos çok daha sert esecek ve bu sefer bize Sahra’dan toz taşıyacak. Yağış beklentisi sadece Ege kıyı kesiminde belki Aydın’a kadar da iç kesimlerde. Diğer yerlerde hava sıcak lodos yani güzey batıdan sert esecek ve bol da toz taşıyacak. Bu tozların içerisinde bol bol da bakteri ve mantar olduğu için bunların meyvelerimiz üzerindeki etkisi pek te olumlu olmayacaktır. Meyvelerin üzerinde biriken tozlar zamanla bu bakteri ve mantarların üremeleri için ideal ortamlar hazırlayacak ve daha ileriki aşamada da ihracatı engelleyen ve sağlık koşullarımız üzerinde olumsuz etki yaratan mikotoksinlerin oluşumuna neden olacaktır. Bu etki henüz bilimiyor ama siz siz olun yine de ürününüzü poyraz sürecinde toplamaya ve depolamaya özen gösterin. Lodos sürecinde ne yapabilirsiniz bilemiyorum ama gelen tozların ürününüz üzerinde olumlu etki yapmayacağını bilmeniz şimdilik yeterli.
10 Ekim haftasının ilk günleri özellikle yurdun batısı için biraz kritik. 11-13 Ekim arasında Avrupa’dan sarkan hava kütlesinin keyfine bağlı olarak özellikle batı bölgelerde mesela Isparta’ya kadar bol yağış beklentisi mevcut. Diğer yerler için elverişli hava koşulları devam edecek gibi görünüyor.

Dedim ya benim işim kolay, kalan dört elmayı bir anda toplamak çok basit ama sizler için benden bu kadar destek, gerisi size kalıyor. Ürününüz ve kazancınız bol olsun ki bizler de doyasıya elma da yiyelim suyunu da içelim.
Sağlıcakla kalın
Cemal Saydam
çekinmeden bana her aklınıza geleni sorun lütfen
acsaydam@gmail.com
0532 694 7987

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.