19 Aralık haftası ve Christmas hafta sonu

Bizim için pek fark etmese de hiristiyan vatandaşlarımız için çok önemli bir haftaya giriyoruz. Özellikle de hafta sonu hiristiyan alemi için çok önemli bir gün ve de kuzey yarı kürede Noel Baba ve “kar” ile eşleştirilen bir gün. Bizim “cemre” nin düşmesi gibi adam bacadan girecek gelecek diye bekler çoluk çocuk ama çoğu evde de baca bile kalmadı, nereden geçipte gelecekse bilemem ama gelir ve de çocukları sevindiren birkaç hediye de beraberinde getirir. Neyse efendim gelelim hava durumuna. Dikkat ettiyseniz bu sıralar Meteorolojinin radarlarına taktım ama vergilerimizle alınan bu milyonlarca dolarlık aletlerin “yağışta” çalışması gerekirken bu cihazları yağışta kapatan veya bilgisini güncellemeyen zihniyetle uğraşmamız lazım ki bunlar işe yarasın. Savunma hemen hazırdır elbette ama ben ana sayfadaki veriyi bilirim gerisi boş. Aynen “hava kalitesi ölçüm cihazları” gibi. Milyonlarca dolara tüm şehirlerde kurulu bu sistemler ama gel gelelim verileri yüksek çıkmasın hava kalitesmiz temiz görünsün diye yüksek veriler küçük değerler ile değiştirlir ki memleketin havası temiz görünsün. Yunanistanın borçlarına yaptığının aynısı. Ne acıdır ki ben bu rezaleti bir tez çalışmasında dahi belgeledim, kayıtlara geçirdim bile. Yine daldık havadan başka her türlü konuya ama beni rahtsız eden bazı konuları sizlerle paylaşayım istedim, memlekette hala işini gücünü yeterince yapmayan hala üçkağıt hile dubara yöntemleri ile vakit geçiren ama sonuçları itibarı ile hepimizi de rezil edecek konuların olduğunu ve bunları birkaç kendini bilmezin yaptığını bilesiniz istedim.
Bu hafta bol rüzgar ve de bugünden başlayarak ta toz olacak. Hafta sonu batıyı etkileyen lodos aslında sadece yön olarak lodostan esti içerisinde toz yoktu ama bugünden itibaren tozlu rüzgarlar başlayacak. Yani sağlık sorunlarınız bu hafta depreşecek, ağrılar sızılar migren astım alerji ne sayarsanız olacak. Önce Güney Ege ve daha sonra da Antlaya bu tozlu rüzgarlardan oldukça etkilenecek. Tozlu rüzgar Afrika’dan Anadolu’ya kadar kesintisiz eseceği için özellikle Antalya Körfezinde ve dolayısı ile Antalya- Alanya sahil şeridinde çok etkili ve yüksek dalgalara neden olacak. Haber yapmak isteyen TV yöneticilerine duyurulur. 20 Aralık akşamına kadar Afrika’dan gelen bu ılıman rüzgarlar nedeni ile tüm yurtta baharı yaşayacağız ama yarın akşama doğru batıda hava değişmeye başlayacak. Çarşamba ve Perşembe günlerinde İtaylanın batısında oluşmuş olan alçak basınç mekezinin bize yaklaşması nedeni ile rüzgarlar daha da sertleşecek. Ege ve Batı Akdeniz için denizcilere seracılara uyarıdır. Cumartesi günü bu alçak basınç merkezinin Ege üzerinde olması ve Trakya ve Kuzey Ege’ye kuzeyli rüzgarları çekmeye başlaması ve sıcaklıkların ani ve hissedilir şekilde azalması beklenmekte. Yani Christmas günü hava ani ve etkili değişime uğrayacak ve batıda hava sıcaklıkları ani ve hızlı azalacak ve yağışlar sulu kara ve kara dönüşecek.
Şimdi gelelim yağışlara; buna özel yer ayırdım çünkü bu hafta bol aşırı çok çok aşırı yağış var ama ağırlık batıda.
19 Aralık pazartesi günü batıda yağış beklenmekte. Özellikle Ege kıyı şeridi ve Trakya bol bol yağış alacak. Salı günü yağışların iç Ege ve Batı Akdeniz’e yayılması beklenmekte. Çarşamba günü yağışlarn ekisini azaltması ve Batı Karadeniz ile Orta Akdenize doğru ilerlemesi bekleniyor ama bunlar etkisiz yağışlar. Asıl yağış dalgası hemen batıda bugün yükünü almakta ve yarın (22 AralıkPerşembe) itibarı ile batıdan öyle bir kapımızı çalacak ki sormayın gitsin. 23 Aralık Cuma ve gecesi ve 24 Aralık Cumartesi günü batıda yağışları tarif için of of off diyeyim yeterli olsun. Bu yağışlı dalga Cumartesi günü Trakya Marmara Batı Karadeniz Ege ve Batı Akdenizde çok etkili ve de özellikle Güney Ege ve Batı Akdenizde aşırı yağışlara neden olacak. Modelleri doğrulayan bir başka öğe de tozun olması bol toz yağışların tahminlerden de öte yağmasına neden olur aman dikkat ve de dikkat ötesi uyarılarıma kulak verin. Yağışın ilerleyen saatlerinde de kuzeyden gelen soğuk hava nedeni ile yağışlar sulu kara ve yükseklerde de kara dönüşecek ama ne kar yakalanırsanız yandınız demektir.
Yağış ve de kar haberleri çiftçilerimiz için beklenen rahatlatıcı haberler aman bunun için şikayet etmeyin sakın ama yağışın getireceği ilave ani yüklerin akması için de şimdiden ama bugünden itibaren yaprakları kiri pisi temizlemeye başlayın yoksa haliniz dumandır.
Şimdiden Marry Christmas

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.