6-7 Ocak (Ege-Akdeniz) UYARI UYARI UYARI

Yazılmayacak uyarılmayacak gibi değil. Ege ve özellikle Batı Akdeniz bölgelerimiz hafta sonunda (Cuma Cumartesi) çok derin bir alçak basınca bağlı hava olayları ile epeyce sarsılacak.

990 mb basınç değerleri; bidondan boşalırcasına yağmur, kabaran nehirler, dev dalgalar ve de lodos denizde mesela Göcek Fethiye arası deniz 7-8 Beauford derecesinde, ve de bu nedenle en az 2-3 metre yükselecek deniz seviyesi üzerine 4-5 metre dalga ve toplam olarak 8-9 metre dalga yüksekliği ve de bu nedenler ile kıyılarda  boşalamayacak nehirler ve de aşırı yağmur suyu.

Bu denklemin çözümü = kaos oluyor bizim memlekette.

Şaka falan değil Cuma akşamı ve Cumartesi sabah ilk saatlerde durum Batı Akdeniz’de vahim. Denize falan çıkmak ne demek ben limandakileri düşünerek yazıyorum tüm bunları, belki 10-12 saat sürecek ama lodos beraberinde çok etkili deniz koşulları yaratacak.

Aynı tabloyu saatler içerisinde doğuya doğru kaydırın her yerde aynı durum. Mesela Kumluca önlerinde de Cumartesi sabah ve öğlene kadar beklene durum aynen böyle. Dev dalgalar(4metre) üzerine 3 metre swell toplam 7-8 metre dalga yüksekliği kıyıları vuracak, kıyıyı da bidon bidon yağış vuracak ve su önde set gibi yükselen denize akmaya çalışacak ama boşal boşalabilirsen.

Ha birde ola ki barajların kapaklarını falan açacak olurlasa yandık, umarım nehir yataklarına yağacak aşırı yağışı absorbe edecek kadar yeterli yer vardır ve olacağını düşünüyorum.

Antalya Anamur sahil kesimi de az biraz sonra bu dalgadan nasibini alacak. Cumartesi tüm gün gece dev dalgalar aşırıdan da öte yağış swell…..

Tanrı yardımcımız olsun demekten başka çare yok, tüm belediyeler şimdiden işe koyulsunlar, hafta sonu izin ne demek ne kadar adam toplarlarsa toplamaya baksınlar, ne yapılabilir de bilemem ama gelen sistem öyle böyle değil pek tatlı anılar bırakmayacak cinsten.

Aslında dalga yağmur fırtına Marmara ve Ege için de geçerli ama Akdenizde beklenen ile karşılaştırınca pek te önemi kalmıyor. Mesela İstanbul için beklenen durum da şöyle. Cuma günü sert lodos ve bu nedenle 2-2.5 metreye kadar çıkan dalgalar(demek ki Deniz Otobüsleri çalışmayacak) sonra poyraz ve yağış yağış yağış. Poyraz nedeni ile de bu sefer Cumartesi günü Bandırma seferleri aksayacak çünkü Bandırma önlerinde deniz 4-5 metre dalga yapacak. Toz durumunu da sorun ben de söyleyeyim. Cumartesi günü beklenen bu her yönü ile aşırı hava koşullarının ayrılmaz parçası tozlarım da elbette yolda olacak ve de yağışı beklenenden modellerin öngörüsünden de öteye taşıyacak. Hava ulaşımı derseniz ben denemeyin derim, uçaklar rüzgarı fırtınayı sever onlara birşey olmaz ama bu hafta sonu beklenen havada yolculuk pek güzel anılar bırakmaz, benden demesi.

Gelişen durumları size sık sık aktarmak zorundayım  çünkü gelecek sistem ciddiden de öteye alınacak bir duruma gebe,kriz  masacılara duyurulur. Sonra kuracağınıza şimdiden kurun olacaklar belli.

Saygılarımla

Cemal Saydam

acsaydam@gmail.com

 

 

 

Category(s): Haberler

One Response to 6-7 Ocak (Ege-Akdeniz) UYARI UYARI UYARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.