Hafta sonu ve 27-28-29 Şubat hava ve toz beklentileri

Yeni bir soğuk hava dalgası bekliyoruz. Geçen hafta köpeğim “çapkın” ile gezerken güm diye duydum “cemre”nin düşmesini. Şıçradı hayvancağız bu ne diye. Elbette düşen eden bir şey yok ama “cemre”nin ardında güneş enerjisinin artması gibi çok gerçekçi bir neden var. İşte bundan dolayı artık her gelen hava akımı bize daha da yoğun kar bırakmaya namzet. Of hocam yeter artık dediniz ama gerçekler böyle. Özellikle yüksek yerlerde her seferinde 25-30 cm kar bırakan olayların aynısı hafta başında yeniden tekrarlanacak. Bir alçak başınç(AB) merkezi Güney Ege, Batı Akdeniz üzerine yerleşecek, güneyden Sahra tozu gelecek, kuzeyden soğuk hava gelecek edecek ama bu sefer yerde 1 metre kar birikecek. Ne farkı var ki Aralık ayında Ocak ayında hatta Şubat başında yaşanan tipik bir hava kütlesi ile aynı. Ama yer seviyesindeki etkisi farklı olacak.İşte akleden kavimler için bunda ders çok.
25-26 Şubat hafta sonu kuzey bölgelerde yağmur şeklinde yağışlar göreceğiz, hava kapanacak ama geçen günlere göre çok daha ılıman olacak.
27 Şubat Pazartesi haftasına Ege denizinde yerleşecek olan 1000 mbar’lık bir alçak basınç merkezi ile başlayacağız bu nedenle yurt genelinde lodos güneyli hava akımlarını taşıyacak havalar mevsime göre ısınacak ama bol da yağmur başlayacak. Gün içerisinde bu alçak basınç merkezinin daha da derinleşmesi ve Güney Ege içlerine kayması beklenmekte. Bu merkez etrafında saatin ters yönünde esecek rüzgarlar Pazartesi günü her geçen saat poyraz yönünden daha da sert esmeye başlayacak ve Trakya Marmara ve Ege sert poyraz rüzgarları ile epeyce sarsılacak yağışlar da önce sulu kara sonra da kara dönüşecek. Kıyı Ege dahi bol kar alabilir hiç şaşırmayın derim.

28 Şubat Salı ilk saatlerden itibaren batıda yoğun kar yağışlarına neden olacak gibi. Karada havada yollarda olmayın derim neşeli bir güne başlayacağız. AB merkezi her geçen saat daha da derinleşerek Ege’den Akdeniz sahil kesimlerine doğru ilerleyecek. Ege çok sert poyraz fırtınası ile sarsılacak ağaçlar cami minareleri damlar sökülecek devrilecek,güney sahil kesimi kovadan boşalırcasına yağmur alacak iç kesimlerde ise kar kar ve de kar.

29 Şubat Çarşamba AB merkezi bu sefer Doğu Akdeniz’de Güney Doğu Anadolu’da ve Doğu Anadolu’da çok etkili yağışlar bırakacak. Zaten birkaç metreye ulaşan kar en az 1 metre ve belki daha da fazla kar alacak. 1 Mart’ta da doğuda kar yoğun şekilde devam. Aynı gün batıda ise Karadeniz üzerinden gelecek bir başka sistem nedeni ile batı yeniden kar almaya başlayacak diyeceğim ama isterseniz demeyeyim, moral bozmayayım. Onunla ilgili yorumları gelecek sefere bırakalım.
Haftaya batıda sert geçecek iki üç günle başlayacağız aman dikkat rehavete kapılmayın özellikle Ege’de poyraz çok ama çok sert esecek.Denize çıkmak ne kelime siz limandakileri koruyun yeter.
Saygılarımla, Cemal Saydam.

Category(s): Haberler

One Response to Hafta sonu ve 27-28-29 Şubat hava ve toz beklentileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.