Ve toz sezonunu yeniden açıyoruz……

Yaz döneminde de epeyce yaşadık tozlu günleri ama artık kış sezonuna başlıyoruz. Bu günlerde tozsuz günlerde sağlıklı yaşama devam edip gidiyoruz. Avrupa’nın batısı kutuplardan gelen  hava akımları ile fırtına soğuk nem yağmur ne ararsan var şeklindeki havalarla boğuşurken biz yüksek basıncın etkisinde güzel günler geçiriyoruz. İşte bu yüksek basınç balonu alçak basıncın yumrukları ile her geçen gün daha doğuya iteklenecek ve bu hafta sonu yani 2-3 kasım günlerinde sert Lodos ile kapımızı çalacak. Sert Lodos elbette yoğun toz taşınımı anlamına da gelecek. Yoğun toz taşınımı demek;

Migren, Tansiyon,Böbrek taşı,Huysuz Bacak, Alerji, Astım, Solunum yolu enfeksiyonları, Bademcik, Nezle, Grip  say say bitmez. Ve maalesef solunum yolu rahatsızlıkları olan pek çok kişi için de maalesef kötü son. Kendinize etrafınıza dikkat edin. Bakın ne kadar sağlıklı ağrısız sızısız yaşarken hafta sonu biden ratatsızlıklar artacak. Çocukların aniden ateşi yükselecek, bademcikler şişecek. Siz de hemen doktora. Aaa de çocuğum.. Oooo kırmızı şişmiş bademcikler.. Gelsin antibiyotikler. Halbuki doğa tüm bunları tozların içerisindeki bakteri ve mantarları vücudumuzun önleme kapanları. Mesela burun akıntıları artacak ki tozlar büyük oranda tutulsun. Orada tutulamayan bademciklere çarpacak ama tutulması için iltihaplanması şişmesi lazım onun için de hafif ateş lazım. Geri kalan akciğere girecek ama orada da tutulma mekanizması maalesef balgam. Onun da artması lazım ki tozlar bakteri mantarlar alveollere gitmesin ama giden gidecek elbette bunun için de alveollerin kısıtlanması gündeme geliyor ve al sana astım krizi. Yine de kana karışacak toz bakteri ve mantarlar ve de kandaki okzalatın artışı. Ve tüm dertlerin başlangıcı.

Halbuki ilaç belli, yine doğadan doğayı taklit etmekten geliyor. Demek hafta sonu solduğunuz havayı bugünkü hale getirirsem hiç bir şeyiniz kalmayacak. Bu kadar basit. Tozlu havayı tozsuz havaya çevirmek. Poyrazmatik. Yaptınız yaptınız yapmadınız yandınız. Benden söylemesi. Sağlığınız deneyelim de görelim kadar hafife alınmamalı… derim….Onca sene yazıyorum bir sağlık Bakanlığı çalışanı da yahu bu adam ne saçmalıyor demedi..Umarım içlerinden biri bu yazıyı okur da hiç olmazsa adam iyi fal bakıyor bir de ben baktırsam diye arar sorar.. olur a diye yine de yazalım cep telefonumuzu.. ister sizler ister Bakanlık bir şeyler danışmak isterseniz diye..

0 532 694 79 87

 

 

 

Category(s): Haberler