Eylül’e girerken…

Yazı sıcak geçirdik. İklim değişti ya ondan sanarsanız yanılırsınız.Yaşadıklarımız günlük olaylar. iklim değişiyor mu derseniz cevabımız elbette değişiyor olacak. Yerküre oluşumundan beri değişmiş en son 800 000 evet sekiz yüz bin seneyi de neredeyse bir insan ömrü kadar detaylar ile biliyoruz. evet iklim değişiyor ama nasıl ısınıyor mu soğuyor mu onu bilmemize imkan yok. Onu değerlendirecek olanlar 12014 yılında yaşayacaklar. bize bakıp diyecekler ki şunu yaşamışlar ama ne zannetmişler diyecekler.  Detaylı anlatırım ama burası da olur bir ders sayfası. Yukarıya bir sayfa daha eklerim iklim değişiyor mu başlığında, okursunuz. gelelim Eylül’e. Elbette serinlemeye başlayacağız nedeni de güneydekilerin bahara başlaması. güney yarıküredekilerin derim yani güneş ışınları daha eğimli gelmeye başlayacak ve artık bundan sonra kuzeyden gelen serin hava her geçen sinoptik ölçekli hava akımında daha da güneye inecek.

Şimdi gelelim beklentilere. Ağustosun son hafa sonu kuzeyde havalar en azından geceleri serinleyecek. Eylülün ilk haftasında havalar her geçen gün kuzeyden başlayarak gün içinde ve gecesinde serinlemeye başlayacak ve hafta sonuna kadar bu serinlik güneye kadar inmiş olacak. Öyle ahım şahım bir yağış beklentisi yok ama hafta sonuna özellikle kuzey sahil ve Marmara bölgesinde etkili yağışlar beklenir. Eylül ortasına kadar Basra Alçak Basıncı bir gelecek bir gidecek ve yine bizi sıcaklar ile boğuştıuracak bu nedenle de Eylül ortasına kadar yağış beklentisi yok gibi. Eylül ortasında ilk Sahra ve kuzeyli hava akımının gelmesi ve bunların Anadolu üzerinde buluşması ile bol yağış beklentisi ümidine girebileceğiz.

Siz yine kapının pencerenin önüne bir kap su koyun, ona muhtaç hayvanlar çok.

Sağlıcakla kalın.

Not: 1 Eylül’de balık sezonu açılıyor. Balıkçılarımıza boşuna dolaşmamaları ve hedefe yönelmeleri konusunda yardımcı olacak ticari bir sayfa hazırlığı içerisindeyim, umarım yararlanırlar. Üye olanlar benim tarif ettiğim alanlara yönelecek ve bende onları AIS sistemi ile izleyeceğim, olmayanlar ise babadan kalma yöntemler ile geçen sene şurada bol balık vardı diye gezinecekler. Mesela bu günlerde Marmara’da hemen yakınlarda balık tutulacak alan…

28 Ağustos Marmara'da balık bulma potansiyeli yüksek alan

28 Ağustos Marmara’da balık bulma potansiyeli yüksek alan

Hepsine rastgele..

 

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.